Wydarzenia - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starachowicach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia

ŚDS
VIII Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych pn. „Świat pełen cudów”
18 października 2017 roku odbyły się w Kałkowie – Godowie ósme spotkania teatralne. Tematem tegorocznych spotkań był wątek „.świat pełen cudów”. Organizatorem spotkań było Stowarzyszenie Radość oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Kałkowie – Godowie.

Środowiskowy Dom Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach reprezentowała grupa teatralna „Brzask” w składzie: Marcin Kielian, Piotr Piwnik, Konrad Kut, Janina Kozłowska, Katarzyna Frycz, Iwona Lamek, Edward Kutera, Edyta Kowalska, Monika Kutera, Dominika Grunt, Krystyna Uliasz i Dawid Kawa w roli Jezusa. Sztuka została przygotowana pod kierunkiem terapeutów: Wiesława Pożogi i Doroty Zając.

Za sztukę pt. „Jezus największy cud świata”, artyści z naszego ŚDS zdobyli nagrodę za II miejsce oraz Nagrodę Publiczności. Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej.
Bogaty wrzesień w Środowiskowym Domu Samopomocy
Miniony miesiąc w Środowiskowym Domu Samopomocy działającym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach był niezwykle ciekawy i bogaty w różnego rodzaju wydarzenia. Na samym początku po raz pierwszy w historii Domu, grupa podopiecznych udała się na turnus rehabilitacyjny do nadmorskiego Jarosławca. Spędzili tam 14 wspaniałych dni dzięki dofinansowaniu z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach. Jeden podopieczny Domu uczestniczył w obozie sportowym w Zakopanem zorganizowanym przez Świętokrzyski Oddział Olimpiad Specjalnych, a sfinansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pozostali podopieczni Domu udali się na czterodniową wycieczkę. Jej trasę sami wybrali. To była również pierwsza taka eskapada w nadmorskie okolice Ustki i Jarosławca. Po powrocie z wojaży intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem się do różnego rodzaju startów w zawodach sportowych i konkursach kulturalnych. W Skarżysku-Kamiennej podopieczni Domu pierwszy raz startowali w zawodach sportowych Olimpiad Specjalnych w golfie i bocce. Natomiast w Kielcach odbyło się rozstrzygnięcie przeglądu twórczości osób niepełnosprawnych na poziomie wojewódzkim, zorganizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dopełnieniem wrześniowych atrakcji był kielecki Paragedon zorganizowany przez Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Drogosza w Kielcach. Mnóstwo atrakcji, fajnej zabawy oraz wrażeń, które zostały okraszone upominkami, nagrodami i co oczywiste medalami. Warto w tym miejscu przedstawić głównych bohaterów tych wrześniowych wydarzeń.

Grzegorz Zwierzchowski – srebrny medalista w Świętokrzyskim Turnieju Golfa Olimpiad Specjalnych. Dominika Grunt – złota medalistka w drużynie Świętokrzyskiego Turnieju w Bocce Olimpiad Specjalnych. Edyta Kowalska, Iwona Lamek i Kamil Majorczyk – pierwsza nagroda w kategorii tkanina i aplikacja, Konkursu „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” zorganizowanego przez PFRON pod hasłem „Moja Ojczyzna”. Warte podkreślenia jest, że w tym konkursie brało udział 125 prac podopiecznych z 36 placówek. Nagrodzone prace będą brały udział w etapie ogólnopolskim, który zostanie przeprowadzony przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie. Wszystkim naszym laureatom i medalistom składamy jeszcze raz serdeczne gratulacje i życzymy dalszych takich pięknych sukcesów.
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej 7 osobowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych – Starachowice 2017 - Podsumowanie
 
Od 27 maja do 4 czerwca 2017 roku w Europie będzie trwa XVII Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W ponad 450 zawodach sportowych rozgrywanych w 50 krajach Europy, bierze udział ponad 45 tysięcy zawodników Olimpiad Specjalnych. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie 37 krajów.

W Starachowicach 31 maja 2017 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Olimpiad Specjalnych 14 drużyn Olimpiad Specjalnych rozegrało Świętokrzyski Turniej Drużyn 7 osobowych Olimpiad Specjalnych. Wśród nich były trzy drużyny żeńskie. Turniejowi patronował Prezydent Miasta Starachowice, Pan Marek Materek.  Równolegle była rozgrywana Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy. Na Turnieju obecnych było wielu zacnych gości. Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Starosta Starachowicki Danuta Krępa, Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, jego zastępca Jerzy Miśkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Starachowice Wiesław Orkisz, Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału PFRON Andrzej Michalski oraz dyrektorzy starachowickich gminnych jednostek: Krzysztof Dróżdż, Krystian Sadza, Aneta Kordasiewicz, dyrektor SOSW Elżbieta Kowalczyk, Harcmistrz ZHP Małgorzata Ślaska i kierownik OsiW OHP Agnieszka Kuś. Relacje z Turnieju można odnaleźć w TV Świętokrzyska, TV Starachowice, Echu Dnia, Radio Kielce, Tygodniku Starachowickim, Gazecie Starachowickiej i StarachowiceNet.pl.

Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej 7 osobowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych – Starachowice 31 maj 2017 r.
 
Od 27 maja do 4 czerwca 2017 roku w Europie będzie trwał XVII Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W ponad 450 zawodach sportowych rozgrywanych w 50 krajach Europy, weźmie udział ponad 45 tysięcy zawodników Olimpiad Specjalnych. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie 37 krajów. Polskim Ambasadorem Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych jest Robert Lewandowski, reprezentant Polski i gracz niemieckiej Bundesligi.
Województwo Świętokrzyskie wpisuje się w tą międzynarodową akcję sportową poprzez organizację w Starachowicach Świętokrzyskiego Turnieju Piłki Nożnej 7 osobowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych. Na Miejskim Stadionie w Starachowicach przy ul. Szkolnej 14, w dniu 31 maja 2017 roku wystartuje 15 drużyn Olimpiad Specjalnych. Wśród nich będzie trzy drużyny żeńskie. Turniejowi patronuje Prezydent Miasta Starachowice, Pan Marek Materek, a trudu organizacji imprezy podjął się powstały w styczniu tego roku Klub Olimpiad Specjalnych „ARKA”. Do Starachowic przyjadą drużyny z Buska-Zdrój, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Sobowa, Kałkowa – Godowa, Jędrzejowa, Jałowęs, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. Łącznie wystartuje 135 zawodników, a towarzyszyć im będzie 20 trenerów, 30 wolontariuszy, 30 organizatorów, 8 sędziów i 4 ratowników medycznych.
 
W Olimpiadach Specjalnych, zawody sportowe rozgrywane są w grupach sprawnościowych. Dlatego na początku Turnieju będą rozegrane mecze obserwowane, na podstawie których zostaną utworzone grupy sprawnościowe. Ideą Olimpiad Specjalnych jest by wszystkie drużyny miały względnie równe szanse na wygraną. Turniejowi towarzyszyć będzie też Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy, w której wystartuje 80 osób, podopiecznych ŚDS ze Skarżyska-Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kleczanowa, Kielc, Buska-Zdrój, Ożarowa i Starachowic. Spartakiadę przeprowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy działający przy MOPS w Starachowicach.
29 maja w Starachowickim Centrum Kultury w Starachowicach o godz. 14.00 zostanie otworzona Wystawa Fotograficzna Olimpiad Specjalnych, która będzie połączona z konferencją prasową Prezydenta Miasta, Pana Marka Materka. Tematem konferencji będzie Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej w Starachowicach.
 
Serdecznie zapraszamy!
Konkurs plastyczny
12 grudnia grupka naszych podopiecznych uczestniczyła w gali rozdania nagród i wyróżnień konkursu plastycznego pod nazwą „Moje marzenia”. Nasz dom zgłosił do konkursu 4 prace w kategorii malarstwo i witraż, rysunek i grafika oraz inne formy artystyczne. Trzecie miejsce w kategorii inne formy artystyczne zdobył nasz Piotrek Turbiarz za rzeźbę pod tytułem „Tęsknota za mamą”. Trzeba przyznać, że konkurencja była bardzo mocna, na konkurs zostało przesłanych ponad dwa tysiące prac i wszystkie były wykonane na bardzo wysokim poziomie.
Organizatorem konkursu był Departament Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego. Uroczysta gala odbyła się w Filharmonii w Kielcach. Piotrkowi serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne prace.
Wycieczka do Jędrzejowa
2 grudnia wszyscy mieszkańcy Środowiskowego Domu Samopomocy pod opieką kadry udali się na wycieczkę do Jędrzejowa na obserwację Świętokrzyskiego Turnieju Olimpiad Specjalnych w Trójboju Siłowym. Po drodze w miejscowości Podzamcze zwiedzaliśmy Centrum Nauki „Leonardo Da Vinci”. Największe wrażenie zrobiła na nas ekspozycja poświęcona budowie anatomicznej człowieka i jego zdrowiu. Na odpowiednich urządzeniach można było sobie zmierzyć wydolność płuc, tętno, ciśnienie, sprawdzić refleks i sprawność wzroku. 
W Jędrzejowie uczestniczyliśmy w Ceremonii Otwarcia, zawodach sportowych i obserwowaliśmy też dekoracje medalowe. Trójbój siłowy szybko znalazł wśród podopiecznych wielu zwolenników i chętnych do uprawiania tego sportu. W przerwie zawodów zwiedzaliśmy Muzeum Zegarów im. Przypkowskich, największą ekspozycję zegarów słonecznych w Europie. Po ciepłym poczęstunku ufundowanym przez organizatorów zawodów, udaliśmy się na zamek w Chęcinach. Krótkie zwiedzanie i smaczny obiad w regionalnej karczmie były ostatnim punktem naszej wspaniałej i intensywnej wycieczki.
Wycieczka do grodu Mikołaja Kopernika
W dniach 28-29 września br, 27 osobowa grupa podopiecznych i 5 osób kadry Środowiskowego Domu Samopomocy, udała się do pięknego i zabytkowego Torunia. Ze Starachowic wyjechaliśmy o 6.00 rano, co było nie lada wyczynem dla niektórych śpiochów. Program i obsługę wycieczki zabezpieczyło Biuro Turystyczne SABAT ze Starachowic.
Pierwszym punktem podróży było zwiedzanie Ciechocinka, a właściwie spacer przy słynnych Tężniach, gdzie można było nawdychać się jodowego i eterycznego powietrza. Po smacznym obiedzie udaliśmy się w drogę do Torunia. Na miejscu w Toruniu pierwszym punktem było zwiedzanie Sanktuarium Najświętszej Marii Panny, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II. Ta nowa świątynia została poświęcona jako wotum dziękczynne za pontyfikat kard. Karola Wojtyły na Stolicy Apostolskiej. Po zwiedzeniu sanktuarium wszyscy udali się na nocleg do Domu Pielgrzyma gdzie w iście hotelowych warunkach po obfitej i smacznej kolacji wszyscy nabierali siły na następny etap wycieczki. Następnego dnia po równie obfitym jak kolacja śniadaniu cała grupa udała się na zwiedzanie Fortu Nr 4, który stanowi jeden z siedemnastu elementów obronnych wykonanych pod koniec XIX wieku wokół Torunia. System i solidność tych umocnień spowodowały, że nikt nigdy nie pokusił się zdobywać tych umocnień. Po zwiedzeniu Fortu przejechaliśmy na parking Starego Miasta gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie od Muzeum Toruńskich Pierników. Oprócz zwiedzania, każdy z nas w czasie warsztatów mógł własnoręcznie wykonać swój pierniczek. Ta sztuka wszystkim się udała i każdy otrzymał swój pamiątkowy pierniczek. Następnie pod opieką lokalnego przewodnika udaliśmy się na zwiedzanie Ratusza, Dworu Artusa, Domu Mikołaja Kopernika, Szlaku Kupieckiego i Krzywej Wieży na Starym Mieście. Wszystko to musieliśmy robić w ekspresowym tempie gdyż o 13.00 w restauracji Gęsia Szyja mieliśmy zaplanowany obiad. Ostatnim punktem pobytu w Toruniu był seans w Toruńskim Planetarium pod tytułem „W poszukiwaniu życia”. Była to fantastyczna podróż w czasie i przestrzeni przedstawiająca powstanie Ziemi i życia na naszej planecie oraz wyprawy w kosmos w poszukiwaniu form życia. Autor filmu jednoznacznie dał do zrozumienia, że jedyną pewną formą życia w kosmosie jest życie na Ziemi. Po tej wyprawie udaliśmy się w drogę powrotną nowiutką autostradą A1, od Torunia do samego Piotrkowa Trybunalskiego. Na miejsce do Starachowic wróciliśmy tuż przed 22.00, trochę zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni.

IX Wojewódzka Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy
23 września na kompleksie sportowym „Krzemionki” Ostrowca Świętokrzyskiego, miała miejsce kolejna już 

Spartakiada Środowiskowych Domów Samopomocy

W tegorocznej edycji startowało 7 placówek z całego województwa. Patronat nad Spartakiadą objęła Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek oraz Starosta Ostrowiecki.
W ramach Spartakiady rozegrano 5 konkurencji: skok w dal z miejsca, rzut do celu, rzut piłką lekarską, bieg na 50 m, bieg sprawnościowy i przeciąganie liny. W klasyfikacji łącznej Środowiskowy Dom Samopomocy działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach zajął I miejsce i uzyskał miano Mistrza Województwa Świętokrzyskiego Środowiskowych Domów Samopomocy. II miejsce zajął ŚDS z Piekoszowa, a miejsce III ŚDS z Sandomierza. Zgodnie z tradycją miano Mistrza zobowiązuje do zorganizowania na swoim terenie kolejnej Spartakiady. Na zawodach w „Krzemionkach” wygrany Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach reprezentowali: Cybuch Krzysztof, Frycz Katarzyna, Kawa Dawid, Kut Konrad, Puchała Edyta, Kowalska Edyta, Bogacz Arkadiusz, Kielian Marcin, Wasiak Katarzyna, Grunt Dominika, Giemza Robert, Piwnik Piotr, Jagiełło Sylwester, Pastuszka Andrzej, Wiśnios Anna, Lamek Iwona, Makowski Andrzej. Za przygotowanie od strony sportowej odpowiadali: Agnieszka Libuda i Wiesław Pożoga. Dodatkową atrakcją Spartakiady była możliwość zwiedzenia Rezerwatu Archeologicznego "Krzemionki".


XIV Ogólnopolski konkurs plastyczny
"Sztuka osób niepełnosprawnych"
12 września br w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień laureatom  XIV  OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU  PLASTYCZNEGO organizowanego pod nazwą

 "SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH"
Organizatorem konkursu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Hasło tegorocznej edycji Konkursu brzmi „Gdy w sercu kwitnie muzyka”.

Organizatorem etapu wojewódzkiego konkursu był  Oddział Świętokrzyski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.

Zgodnie z protokołem Wojewódzkiej Komisji Konkursowej wśród 19 nagrodzonych prac w kategorii „Malarstwo i witraż”, za pracę pt. „Muzyczne wariacje”, wyróżnienie przyznano Pani Krystynie Uliasz reprezentującej Środowiskowy Dom Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w  Starachowicach. Praca Krystyny Uliasz weźmie udział w etapie ogólnopolskim konkursu w Warszawie.


VIII Spartakiada Sportowa Osób Niepełnosprawnych "Golgota Świętokrzyska"
2 września Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach  uczestniczył w VIII Spartakiadzie Sportowej Osób Niepełnosprawnych „Golgota Świętokrzyska, która miała na celu popularyzację sportu wśród osób niepełnosprawnych. W imprezie uczestniczyło  26 drużyn - uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Zakładów Aktywności Zawodowej województwa świętokrzyskiego.
Konkurencje były tak dobrane ,aby uczestnicy bez względu na swoją niepełnosprawność czuli „ducha walki „ i zdrowego współzawodnictwa. Podczas rywalizacji zawodnicy naszego ŚDS zaprezentowali swoją sprawność w następujących konkurencjach: Przeciąganie liny - 1 miejsce drużynowo,rzut lotką do celu - 2 miejsce Robert Giemza, 4 miejsce Dawid Kawa, rzut ringo - 4 miejsce Dawid Kawa, triathlon magazyniera dla opiekunów - 3 miejsce Wiesław Pożoga.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyła i została nagrodzona pucharem przechodnim Marszałka Województwa Świętokrzyskiego nasza  drużyna Środowiskowego Domu Samopomocy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach. Zdobyty puchar sprawił, iż wszyscy uczestnicy wracali do Starachowic szczęśliwi z uśmięchnięci.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego