Działania socjalne wspierające osoby niepełnosprawne – realizowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starachowicach
Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Prawne ramy funkcjonowania Ośrodka stanowi m. in. ustawa o pomocy społecznej, ustawa o samorządzie gminnym, Gminna Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Starachowice.
Praca socjalna świadczona jest na rzecz poprawy funkcjonowania osób niepełnosprawnych w ich środowisku społecznym. Świadczona jest osobom i rodzinom niezależnie od dochodu. Prowadzona jest głównie w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej.
Bez względu na posiadany dochód, osoby i rodziny, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, mogą uzyskać pomoc w formie poradnictwa specjalistycznego, w szczególności prawnego, psychologicznego i rodzinnego.
Poradnictwo prawne realizuje się poprzez udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego oraz ochrony praw lokatorów.
Poradnictwo psychologiczne obejmuje procesy diagnozowania, profilaktyki i terapii natomiast poradnictwo rodzinne obejmuje problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy opieki nad osobą niepełnosprawną.
Punkt Interwencji Kryzysowej działający przy MOPS
Świadczy usługi rodzinne, prawne, psychologiczne, przeciw uzależnieniom i przemocy. Usługi te oferowane są osobom i rodzinom, które mają trudności i oczekują wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych. Poradnictwo prawne realizuje się przez udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony praw lokatorów. Poradnictwo psychologiczne i dotyczące uzależnień realizuje się przez procesy diagnozowania, profilaktyki i terapii. Poradnictwo rodzinne obejmuje problemy funkcjonowania rodziny, w tym problemy opieki nad osobą niepełnosprawną, a także terapię rodzinną. Poradnictwo dotyczące przemocy realizuje się przez proces informacji, edukacji, mediacji.
Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z pomocy w formie świadczeń pieniężnych, do których należą:
1. Zasiłek stały:
a) przysługuje pełnoletniej osobie samotnej gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej tj. kwoty 701 zł
b) przysługuje również pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj. od kwoty 528 zł.
- Zasiłek okresowy, przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania bądź nabycia uprawnień z innych systemów zabezpieczenia społecznego:
a) osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej tj. od kwoty 701 zł
b) rodzinie, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny.
- Zasiłek celowy, który może być przyznany w zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej, w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy.
Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać również pomoc w formie świadczeń niepieniężnych tj. schronienia, posiłku i niezbędnego ubrania, jeżeli są tego pozbawione.
- udzielenie schronienia następuje przez przyznanie tymczasowego miejsca noclegowego w noclegowni lub w razie potrzeby w schronisku i innych miejscach do tego przeznaczonych,
- pomoc w postaci jednego gorącego posiłku dziennie przysługuje osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić,
- przyznanie niezbędnego ubrania następuje przez dostarczenie osobie potrzebującej bielizny, odzieży i obuwia odpowiednich do jej indywidualnych właściwości oraz pory roku.
Osobie samotnej, która ze powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zalecaną przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Domy Pomocy Społecznej zapewniają kompleksowe wsparcie osobom, które nie mają możliwości zapewnienia im usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, gdyż nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu. Pracownicy socjalni sporządzają wywiady kierujące, gromadzą niezbędną dokumentację, pomagają i wspierają podopiecznych.
Dzienny Dom Seniora „Senior+” w Starachowicach z siedzibą przy al. Armii Krajowej 28 umożliwia codzienny pobyt seniorom w placówce przez pięć dni w tygodniu. Zapewnia doraźną opiekę pielęgniarki, opiekuna medycznego, fizjoterapeuty, dietetyka, treningi umiejętności społecznych i pamięci, naukę obsługi komputera oraz Internetu, kółka dyskusyjne, grupy zainteresowań, gimnastykę usprawniającą, spacery w grupach, wyjścia do kina. Podopieczni mają możliwość korzystania z codziennej prasy, komputera i Internetu, telewizji oraz biblioteki. Placówka umożliwia seniorom, którzy ze względu na wiek, samotność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspakajaniu niezbędnych potrzeb życiowych stwierdzonych w środowisku lokalnym. Pracownicy socjalni zajmują się rekrutacją osób i sporządzaniem kierujących wywiadów środowiskowych. Pomagają w skompletowaniu dokumentacji, udzielają wsparcia.
Usługi specjalistyczne
Dział Usług Specjalistycznych dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi świadczy pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. Realizuje usługi w zakresie rehabilitacji ruchowej, terapii logopedycznej, pedagogicznej, opieki pielęgniarskiej oraz wsparcia psychologicznego. Usługi świadczone są w miejscu zamieszkania, przez zespół profesjonalistów, w skład którego wchodzą logopedzi, pedagodzy, fizjoterapeuci, pielęgniarka, opiekunka środowiskowa, psycholog, pracownik socjalny. Poprzez prowadzoną terapię specjaliści dążą do możliwie pełnego usprawnienia podopiecznych. Podejmują działania integracyjne i edukacyjne oraz wzmacniają funkcjonowanie tych osób w środowisku. Pracownik socjalny oprócz pracy typowo administracyjnej (sporządzanie wywiadu środowiskowego) wykonuje szeroko rozumianą pracę socjalną polegającą między innymi na udzielaniu informacji o dostępnych formach pomocy, rehabilitacji oraz instytucjach i organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, wspomaganiu osób w ich miejscu zamieszkania, kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych. Odbiorcy usług specjalistycznych to osoby u których niepełnosprawność powstała w wyniku udarów mózgu, wylewów, wypadków, którzy utracili zdolność mówienia, bądź też ich mowa została zaburzona, osoby ze stwardnieniem rozsianym, dzieci z autyzmem, porażeniem mózgowym, upośledzeniem umysłowym, zespołem Downa, dzieci z nadpobudliwością psychoruchową. Specjaliści podejmują również pracę z rodziną chorego. Pomoc uzyskana z Działu Usług Specjalistycznych dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi jest odpłatna. Odpłatność uzależniona jest od dochodu rodziny. W wyjątkowo trudnych sytuacjach chorzy mogą być zwolnieni z ponoszenia opłat za usługi specjalistyczne w całości lub części.
Dział Usług Specjalistycznych dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi oferuje usługi specjalistyczne mające na celu:
- Wspomaganie funkcjonowania w społeczeństwie: usprawnianie rozwoju klienta, naukę nawiązywania kontaktów w sposób odpowiedni do możliwości uczestnika, kształtowanie pewnej niezależności od innych.
- Rehabilitację fizyczną: usprawnienie podstawowych funkcji ruchowych wyrabianie orientacji przestrzennej.
- Wspieranie psychologiczno-pedagogiczne: kształtowanie umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji; zapobieganie dysfunkcjom społecznym i izolacji społecznej, doraźna pomoc w sytuacji kryzysowej, udzielanie konsultacji rodzinom.
- Pielęgnację medyczną: odleżyn, pomoc przy myciu chorego, zamawianie wizyt lekarskich, realizacja recept, zmiana bielizny osobistej i pościelowej, podawanie posiłków.
Teleopieka
Jest to nowe zadanie, realizowane od 01.07.2017 roku, polega na objęciu „teleopieką” 5 samotnych osób starszych i niepełnosprawnych. Teleopieka jest usługą, dającą możliwość całodobowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa (np. nagłe zasłabnięcie, upadek). Podopieczny otrzymuje prosty w obsłudze telefon z zainstalowaną aplikacją dzięki której w chwili wciśnięcia ikony SOS na monitorze operatora usługi wyskakuje komunikat kto i w jakim miejscu potrzebuje pomocy. Operator ma również dokładne informacje o chorobach podopiecznego oraz o lekach jakie przyjmuje i gdzie są one przechowywane. Operator posiada też nr telefonów do najbliższych, dzięki czemu będzie mógł ich zawiadomić o zaistniałej sytuacji. System ten działa siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Centrum podejmuje stosowną interwencję - nawiązuje kontakt z osobą wzywającą pomocy, ustala przyczynę, powiadamia kolejno sąsiadów oraz bliskich celem sprawdzenia sytuacji na miejscu i weryfikuje, czy wizyta kontrolna u podopiecznego została zrealizowana, a w przypadku braku kontaktu głosowego - wzywa odpowiednie służby: pogotowie ratunkowe, straż pożarną, policję. Teleopieka jest ważnym wsparciem dla osób starszych, szczególnie w sytuacjach, gdy najbliżsi nie mogą dotrzeć na czas lub jest to z różnych przyczyn niemożliwe. Usługa ta podnosi poczucie bezpieczeństwa osób starszych i przyspiesza udzielenie pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia.
Fundacja Gospodarcza Euro - Partner realizuje projekt pn. "Teleopieka szansą dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów na życie bez barier". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej współpracuje z organizacją przy rekrutacji opiekunów osób niepełnosprawnych do realizacji tego projektu. W jego ramach realizowane są następujące formy wsparcia:
dla 130 osób niesamodzielnych/zależnych 1) teleopieka medyczna; 2) wsparcie rekonwalescencji osób zależnych z chorobami kardiologicznymi; 3) wsparcie zdrowia psychicznego; 4) infolinii.
Dla 68 opiekunów faktycznych tych osób proponowane jest 1) wsparcie zdrowia psychicznego; 2) samopomocowe grupy wsparcia.
Usługi opiekuńcze
Usługi opiekuńcze są organizowane i świadczone przez gminę na jej terenie (jako zadanie własne gminy z zakresu pomocy społecznej o charakterze obowiązkowym). Realizacja usług opiekuńczych odbywa się w miejscu zamieszkania i w jej najbliższym otoczeniu. Pomoc w formie usług opiekuńczych przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni, nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi opiekuńcze to świadczenie obejmujące pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Wymiar i zakres usług opiekuńczych uzależniony jest od stanu zdrowia danej osoby, jej sytuacji rodzinnej i materialnej, sprawności psychofizycznej jak również możliwości wsparcia i udzielenia pomocy ze strony rodziny i środowiska.
Celem usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania jest umożliwienie podopiecznym dalszego jak najdłuższego funkcjonowania w swoim dotychczasowym środowisku, mimo doświadczanych ograniczeń w samodzielnym zaspokajaniu podstawowych i niezbędnych potrzeb oraz barier w integracji ze środowiskiem. Poprzez odpowiednie wsparcie zapewniane danej osobie w formie usług opiekuńczych bariery te powinny być niwelowane, przyczyniając się do zachowania lub podnoszenia poziomu jej życia pomimo postępującego procesu starzenia. Powyższe zadania realizują opiekunki zatrudnione w Dziale Usług Opiekuńczych i Specjalistycznych od poniedziałku do piątku w godzinach od 7-15, a w szczególnych przypadkach w soboty, niedziele i święta.
Od 2019r. realizowane są również usługi społeczne w ramach trwałości projektu Asystent aktywności - świadczenie usługi asystenckiej dla osób z niepełnosprawnością przez asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej polegającej na wspieraniu osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, wspieraniu aktywności własnej osoby z niepełnosprawnością poprzez udzielanie pomocy w wykonywaniu działań oraz inspirowaniu i zachęcaniu do aktywności, doradzaniu, udzielaniu wsparcia psychicznego i emocjonalnego, towarzyszeniu w zawiązywaniu nowych relacji społecznych w celu pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym i edukacyjnym. Usługa świadczona w środowisku lokalnym osoby z niepełnosprawnością.
Środowiskowy Dom Samopomocy
Środowiskowy Dom Samopomocy w Starachowicach przy ulicy Reja 10 jest dziennym ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz dla osób z upośledzeniem umysłowym. Decyzje kierujące do Środowiskowego Domu Samopomocy wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starachowicach. Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest prowadzenie zespołu działań wspierająco-aktywizujących zmierzających do osiągnięcia przez podopiecznych możliwie jak najpełniejszej samodzielności życiowej, integracji społecznej ze środowiskiem lokalnym w tym rodzinnym, kształtowanie umiejętności społecznych i umiejętności z zakresu samoobsługi, oderwanie od problemów związanych z chorobą, nauka zaradności osobistej, przygotowanie do życia w środowisku społecznym, przywracanie, utrzymywanie i rozwijanie sprawności psychofizycznych niezbędnych w życiu codziennym, rozwijanie umiejętności komunikowania się oraz dokonywania wyborów. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy korzystają z następujących form wsparcia oraz zajęć terapeutycznych:
- Trening funkcjonowania w życiu codziennym: dbałość o wygląd zewnętrzny, nauka higieny osobistej i otoczenia, trening kulinarny, trening gospodarowania środkami finansowymi.
- Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów: umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów społecznych, kształcenie umiejętności współpracy na zasadach otwartości, partnerstwa i wzajemności.
- Terapia ruchowa: udział w treningach i zawodach sportowych, wycieczki, spacery, wędrówki, zajęcia przy użyciu sprzętu rehabilitacyjnego w ŚDS.
- Trening przyrodniczy: pielęgnacja ogrodu, uprawa warzyw, karmienie rybek i papugi, czyszczenie akwarium, klatki dla ptaków, pielęgnacja kwiatów doniczkowych.
- Trening umiejętności spędzania czasu wolnego: rozwijanie zainteresowań uczestników książką, czasopismami, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, filmem, turystyką, rekreacją, udziałem w imprezach masowych na terenie miasta, kulturalnych, motywowanie do korzystania z kina i teatru.
- Terapia zajęciowa obejmująca zagadnienia: plastyczne, dźwiękowe, teatralne, komputerowe, stolarskie, psychoedukacyjne, artystyczne oraz choreoterapię, śmiechoterapię, światłoterapię, zajęcia rewalidacyjno-wyrównawcze, aromaterapię, akupresurę wibracyjną.
- Wsparcie socjalne i poradnictwo: porady psychologiczne, rozmowy terapeutyczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych, organizowanie spotkań z rodzinami w domach i ŚDS.
Odpłatność za usługi w Środowiskowym Domu Samopomocy wynosi 5% kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę 300 % odpowiedniego kryterium dochodowego.
Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych również przyznaje pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych. Realizuje je jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej w oparciu m. in. o Ustawę z dnia 28.11.2003r. o świadczeniach rodzinnych, Ustawę o z dnia 04.04.2014r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, Świadczenia rodzinne przysługują osobom, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenia rodzinne, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. Od faktu legitymowania się orzeczeniem o niepełnosprawności przez dziecko w rodzinie uzależnione jest m. in. ustalenie prawa do świadczeń przy podwyższonym kryterium dochodowym rodziny w wys. 764,00 zł świadczenia rodzinne
Zasiłek pielęgnacyjny od listopada 2019 r. w kwocie 215,84 zł, przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; osobie, która ukończyła 75 lat oraz także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 1 830,00 zł przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej matce albo ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny (z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności) – jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Prawo do powyższego świadczenia nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.
Specjalny zasiłek opiekuńczy – w kwocie 620,00 zł przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej – w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Świadczenie przyznaje się na okres zasiłkowy a ich wypłata uzależniona jest od spełnienia kryterium dochodowego w wys. 764,00 zł (pod uwagę brany jest dochód zarówno rodziny sprawującej opiekę jak i rodziny wymagającej opieki). Specjalny zasiłek opiekuńczy przyznaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Wnioskodawca pobierający świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna może ubiegać się o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym siebie oraz członków swojej rodziny, jeśli nie podlegają oni ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Od powyższych świadczeń odprowadzana jest również składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe do czasu uzyskania przez wnioskodawcę minimalnego okresu składkowego.
Wypłata dodatków mieszkaniowych jest zadaniem własnym gminy realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w oparciu o Ustawę z 21.06.2001r. o dodatkach mieszkaniowych. O tę formę wsparcia również dla osób niepełnosprawnych można się ubiegać, jeżeli średni dochód na jedną osobę nie przekracza: najniższej emerytury – 1 000,00 zł; wysokości 175% najniższej emerytury (brutto) – dla osoby mieszkającej samotnie (aktualnie jest to 1 925,00 zł); wysokości 125% najniższej emerytury (brutto) - dla rodziny, w której są co najmniej dwie osoby (aktualnie jest to 1 375,00 zł). Dodatek mieszkaniowy nie jest przyznawany, jeśli jego wysokość miałaby być niższa niż 2% najniższej emerytury w dniu wydania decyzji (aktualnie jest to 22,00 zł).
Kolejnym kryterium, od którego uzależnione jest przyznanie dodatku, to powierzchnia użytkowa lokalu, która nie może przekraczać:
dla 1 osoby - 45,5 m2 ,
dla 2 osób - 52,00 m2 ,
dla 3 osób - 58,5 m2 ,
dla 4 osób - 71,5 m2 ,
dla 5 osób - 84,5 m2
dla każdej następnej osoby dodatkowo 6,5 m2.
Powierzchnia może zostać zwiększona o dodatkowe 15 m2 jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna wymagająca zamieszkiwania w oddzielnym pokoju lub poruszająca się na wózku inwalidzkim. Zryczałtowany dodatek energetyczny przysługuje osobie pobierającej dodatek mieszkaniowy a wysokość dodatku energetycznego wynosi:
dla samotnej osoby - 11,37 zł,
dla 2-4 osób w gospodarstwie domowym - 15,80 zł,
dla co najmniej 5 osób w gospodarstwie domowym - 18,96 zł.